ROC verkoopt viersterren opleidingshotel voor te weinig geld

De verkoop van The College Hotel, het inmiddels tot in Hollywood bekende Amsterdamse designhotel, had geheim moeten blijven. Zo lijkt het. Vorige week lekte uit dat het hotel onderhands is verkocht voor 15,2 miljoen euro.
The College Hotel was tot 23 januari dit jaar eigendom van het Regionaal Opleidingencentrum (ROC) van Amsterdam. Sindsdien heet de nieuwe eigenaar Nedstede, een vastgoedbedrijf dat voor een toelichting op de alweer vijf maanden oude aanschaf verwijst naar een volgende week te verschijnen verklaring.
In het hotel aan de Roelof Hartstraat krijgen ROC-leerlingen de kans om onder leiding van professionals het hotel- en restaurantvak onder de knie te krijgen. Exploitant is de chique Spaanse hotelgroep Stein, die borg staat voor fameuze gasten uit de internationale entertainmentindustrie. De bar werd trefpunt van bekende ‘vastgoedjongens’.
Pas nadat er vragen over de onderhandse verkoop werden gesteld, kwam het ROC afgelopen weekeinde met een persbericht: ‘ROC continueert onderwijsontwikkeling. Verkoop The College Hotel biedt nieuwe mogelijkheden voor investeringen in talent.’
‘Belangrijkste winstpunt’, aldus het ROC, ‘is dat het onderwijs behouden blijft in dit unieke viersterrenhotel’. Met de opbrengst uit de verkoop ontstaan volgens het ROC ‘nieuwe investeringsmogelijkheden’.
Mondeling voegt een woordvoerder er deze week in Het Parool aan toe dat de verkoop is afgedwongen door het ministerie van Onderwijs, omdat de exploitatie van het opleidingshotel te risicovol zou zijn. Een groot deel van de opbrengst van 15,2 miljoen zou moeten worden aangewend ‘om miljoenenverliezen op inburgeringscursussen te dekken’.
Het ministerie in Den Haag laat weten geadviseerd te hebben het College Hotel van de hand te doen. ‘Het is een private investering met publiek geld. De risico’s zijn onwenselijk groot’, aldus een woordvoerster. ‘Maar het ROC moet zelf weten hoe het de verkoop regelt.’
Blijft de vraag waarom het hotel – een monumentaal 19de eeuws schoolgebouw, in 1996 door het ROC gekocht, voor zo’n 14 miljoen euro verbouwd en sinds 2005 een hotel – onderhands en heimelijk is verkocht. Juist in een periode dat vastgoedbeleggers hun aandacht hebben verlegd van kantoren naar de hoofdstedelijke hotelbranche, waar nog steeds sprake is van ondercapaciteit en de daarbij horende astronomische kamerprijzen.
Vastgoedadvocaat Dion Bartels van de Vereniging Vastgoed Participanten zegt dat het ROC ‘niet goed bij zijn hoofd is’ om het hotel onderhands te verkopen. ‘Als een semi-overheidsinstantie of een school als het ROC een groot gebouw wil verkopen, moet dat altijd openbaar. Het gaat immers om algemene middelen.’
De onderhandse verkoop is volgens Bartels des te merkwaardiger, gezien de grote vastgoedfraude die onder meer speelt op de Amsterdamse Zuidas. ‘Ook daar werd vastgoed één-op-één verkocht aan handelaren, tegen kunstmatig lage prijzen. Bij dat soort transacties kun je nooit garanderen dat de hoogst mogelijke prijs is betaald.’
Insiders in de vastgoedwereld menen dat het ROC ‘te weinig’ heeft gekregen.
‘Het is een uniek pand in Amsterdam, een rijksmonument in perfecte staat’, aldus een van hen. ‘De bestemming ligt tien jaar vast, en daarna kan Nedstede het met miljoenen winst verkopen. Veel geld, voor een oud schoolgebouw.’
Het ROC daarentegen: ‘Als het om een populaire stek gaat als dit hotel ga je het niet aan de grote klok hangen als je denkt aan verkopen. Integendeel, je gaat dan zorgvuldig en buiten de schijnwerpers op zoek. Belangrijk punt dat meespeelde, was dat we de garantie wilden dat de onderwijsbestemming gehandhaafd bleef.’
Voor hooguit 10 jaar, zoals blijkt uit de contracten.

(VK)

16 Reacties

    • Agenda
      Als het een geheime agenda is, wat heeft daar dan volgens u op gestaan?

      • Agenda
        Dat is toch niet zo moeilijk te bedenken? Bijvoorbeeld: dit vastgoedbedrijf koopt een huis voor zeg 1 miljoen euro en verkoopt dit enkele maanden later voor 1/2 miljoen euro aan een bestuurder van het ROC. Zoiets heet een kickback.

        Let wel: ik zeg niet dat het in dit geval zo is.

        • Mijmering: paranoide of naief
          Zo ver zijn we al afgegleden, denk ik dan. Dat we niet meer met de ogen knipperen bij dergelijke beschuldigingen (zelfs met vermelding dat het niet zo hoeft te zijn).

          Ik zou zulke niet onderbouwde halve beschuldigingen verre van me willen werpen. Ik moet alleen toegeven dat het precies die beschuldigingen zijn waar ik zelf ook direct aan denk. Die beschuldigingen die even zovele voorbeelden zijn van het volslagen gebrek aan vertrouwen in de bestuurders. Niet alleen gebrek aan vertrouwen in de capaciteiten, maar zelfs gebrek aan vertrouwen in de integriteit van de bestuurders.

          Iedereen denkt aan de (aangetoonde) connecties tussen boven- en onderwereld in de onroerend goed business. Iedereen denkt aan de bonussen die bestuurders krijgen bij overnames (om ze gunstig te stemmen). Iedereen denkt aan de graaicultuur die met lippendienst wordt bevochten, maar direct wordt omarmt als je baan verandert van premier naar commissaris van een grote onderneming.

          Misschien is dat enorme wantrouwen wel de belangrijkste oorzaak van veel onderwijs ellende. Bij veel voorgestelde veranderingen (denk bv aan het register van docenten of aan de inzet van onderwijsassistenten), gaat het er niet meer om of het idee waardevol is, maar gaat het er om dat je degene die het idee oppert niet meer vertrouwt. Vertrouw ik mijn directe leidinggevende nog? Vertrouw ik de bazen boven hem? Vertrouw ik Plasterk? Het is om ziek van te worden. Dat constante wantrouwen maakt een mens kapot. Een onterecht vertrouwen evenzeer. Wie het weet mag het zeggen. En dan moeten we ook nog kinderen onderwijzen zodat ze later wel in staat zullen zijn om zich in deze slangenkuil integer en met zelfvertrouwen te gedragen.

          • geen twijfel
            Mark79 heeft een mogelijke inhoud van een geheime agenda geformuleerd. “Niet zo moeilijk te bedenken”schrijft hij. Dat klopt als je er al van uitgaat dat de geheime agenda gevolgd wordt om persoonlijk gewin te behalen. Daarmee geef je naar het de lezer zal voorkomen te kennen dat je denkt dat het streven naar persoonlijk gewin ten koste van de gemeenschap voor ROC-bestuurders een normale zaak is. De zin “Let wel: ik zeg niet dat het zo is” lijkt daarom eerder bedoeld om een proces wegens smaad te voorkomen dan om de ROC-betuurders het voordeel van de twijfel te gunnen.
            Seger Weehuizen

          • Ik bedoelde het niet zo
            Ik probeerde niet om deze ROC bestuurders in diskrediet te brengen, vooralsnog geef ik hen het voordeel van de twijfel. Ik beschreef enkele een mechanisme waarlangs persoonlijk gewin te behalen zou zijn in deze transactie.

          • geheime agenda
            Ik ben overigens van mening dat een institutionele geheime agenda even kwalijk is als een persoonlijke.

            Dit is NU niet een prevalerende gedachte – nu denkt men – als het persoonlijk gewin is = crimineel, indien institutioneel = beste bedoelingen. Ambtelijk denken.

            Ik denk dat we (het collectieve Nederland) in de toekomst meer van dergelijke geheime-agenda-uitkomsten zullen zien : en dan voor institutioneel gewin. Beste bedoelingen.

            Er is tegenwoordig genoeg inzicht te krijgen, ook voor amateuristische bestuurderen, zo dat amateuristisch handelen vermeden kan worden.

            Het motief van geheime agenda blijft wel bestaan. Zoiets, met publieke middelen : zit daar ook niet een crimineel tintje aan ?

            maarten

          • Voor de hand liggend 45…
            Lees het artikel nog maar eens.
            Bovendien doe je zo een koop op die lokatie juist niét in stilte.
            Maar bovenal: het bedrag klopt eenvoudigweg niet. Genoeg reden voor wantrouwen.
            Laten we het maar houden op amateurisme. Hoewel….?

          • soms
            Soms wilde ik dat ik een struisvogeltje was, dan zag de wereld er zo prachtig uit 😉

          • kleurprent voor kinderen – zelf doen mag ook – of niet
            kleine kinderen >
            http://www.meandmephoto.com/Extras/ColorBk/Pages/Ostrich.html

            achtste groep >
            http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&videoid=1945531803

            niet opeten > http://www.diningcity.com/amsterdam/destruisvogel/index_eng.jsp

            goedkoper, ook zonder zicht > http://www.flickr.com/photos/leo59/1393599592/in/photostream/

            aardig voor wie het BON forum leest :
            ROC verkoopt viersterren opleidingshotel voor te weinig geld > www.diningcity.com/amsterdam/thecollegehotel/index_eng.jsp

            maarten

    • grote klok
      Grote klokken zeggen bim bam bim bam, kleine klokken zeggen bimbambimbam bimbambimbam, en die kleine zakhorloges zeggen rikketikketiketikketik.

      Deze affaire zegt : t stinkt, bim en bam, aan alle kanten, niet alleen aan de geheime kant. Een institutionele transactie, mogelijk even goed fout als klungelig. Persoonlijk gewin hoeft niet in het geding te zijn om deze soort manipulatie te wantrouwen.
      Hier valt wat uit te leggen. Je kan geheid wachten op meer nieuws. Lijkt me cijfermatig iets voor nieuwe wiskunde ! En daarna dooft de doofpot het geluid, kleurige verf erover, pappen en nat houden.

      maarten

  1. Let wel…
    ROC moest College Hotel verkopen
    Naar nu blijkt heeft het ROC van Amsterdam The College Hotel moeten verkopen van het ministerie van Onderwijs. Een woordvoerder van de school laat weten het hotel nooit te verkopen, wanneer het ROC hierover zeggenschap zou hebben.
    *Lees verder…*

    *Let wel, mark79*

    • Let wel
      Onderstaand een stuk van Herman Stil uit het Parool. Het ROC lijkt te jokken dat ze het hotel van het ministerie moesten verkopen.


      Het ROC van Amsterdam verkocht deze week het gebouw van het populaire College Hotel aan de Roelof Hartstraat voor 15,2 miljoen euro aan de Amsterdamse Nedstede groep. Noodgedwongen, aldus de school. Het ministerie van Onderwijs vond dat het ROC als hotelondernemer veel te veel risico liep.

      Met de verkoop heeft het opleidingsinstituut volgens Huub Verweij, de geestelijk vader van het opleidingshotel, dan circa 4,5 miljoen euro verloren. “Het schoolgebouw stond voor vijf miljoen euro op de balans van het ROC en is voor 14,5 miljoen euro verbouwd.” Dat er geld overschiet om nieuwe opleidingen mee te bekostigen of verliezen van inburgeringen te dekken, kan dan niet kloppen.

      Dat het ROC het gebouw met boekverlies verkoopt, is goed te verklaren. Een woordvoerder van het opleidingsinstituut bevestigde gisteren dat het ROC de komende tien jaar van het gebouw gebruik kan blijven maken, zonder daarvoor huur te hoeven betalen. Het bedrag dat daarmee wordt uitgespaard, komt ten goede aan het ROC.

      Verweij voorspelt dat het geen tien jaar zal duren voordat het onderwijs vertrekt. “Er is nu wel een contract, maar als Nedstede en exploitant Stein Group anders willen, dan is het de vraag of dat nog haalbaar is.”

      Ook stadsdeelvoorzitter Egbert de Vries houdt rekening met zo’n scenario. “Het risico is dat The College zijn onderwijstaak kwijt raakt en dat het gewoon een hotel wordt. Zodra dat gebeurt, zullen wij de eigenaar dwingen een bestemmingsplanwijzijging aan te vragen.”

      “In de erfpachtcontracten is vastgelegd dat het een onderwijsinstantie moet blijven. Voor een hotel is een wijziging nodig. De vraag is of je daar zo tegen moet zijn, er is veel behoefte aan hotelkamers in de stad. Het is voor mij geen probleem dat het sec een hotel zou zijn, maar de wijze waarop dat dan kan gebeuren, is niet juist.”

      Dat zijn de omwonenden met De Vries eens. “De bewonersgroep Duivelseiland (de wijk waarin het hotel ligt, red.) heeft indertijd zijn zorg uitgesproken dat het mooie idee voor een opleidingshotel na verloop van tijd zou veranderen in een commerciële onderneming en dat het zou uitdraaien op een leuke truc om de bestemming geruisloos te wijzigen. En ja hoor, na drie jaar is het al zover: de zaak wordt verkocht en het zakkenvullen kan beginnen. Nog tien jaar mogen er studenten een opleiding krijgen en dan heeft men de handen vrij.”

      Verweij: “Als dit het gevolg is van alle afspraken die ik destijds heb gemaakt, dan verontschuldig ik mij daar voor. Ik ben toen met alle hotels gaan praten. Daar was veel scepsis, die zagen het als oneerlijke concurrentie. Ik heb ze omgepraat, omdat goed opgeleid personeel ook in hun belang was. Daarop is ook het Bureau Eerlijke Mededinging van Horeca Nederland akkoord gegaan.”

      “Het stadsdeel stelde als keiharde voorwaarde dat het geen echt hotel mocht worden. Die waren toen al bang dat het geen opleidingshotel zou worden. Daarom ook is vastgelegd dat het ROC eigenaar en exploitant moest blijven.” Ook op verzoek van het ROC trouwens, want die zagen ook dat als het bestemmingsplan gewijzigd zou moeten worden, er vanwege de bezwaren uit de buurt en uit de branche grote problemen zouden komen. Dat is ook de voorwaarde geweest dat de andere hotels akkoord zijn gegaan. Met de verkoop gebeurt dat via een U-bocht toch. Dit is volksverlakkerij.”

      Volgens Verweij is het ROC al veel langer van plan het gebouw te verkopen. “In het argument van het ministerie geloof ik niet.

      Volgens het ministerie is het ROC slechts geadviseerd om terughoudend te zijn met commerciële activiteiten, zoals The College.

      Sterker nog, het ministerie is juist erg positief over het hotel. “Het Johan Cruijffcollege, het Schipholcollege, het College Hotel zijn leerplekken met een enorme uitstraling,” zei staatssecretaris Marja van Bijsterveld een half jaar geleden nog bij het tweede lustrum van ROC Amsterdam,

      Opvallend is ook dat de vele navolgers van The College niet verkocht worden -in Leeuwarden, Amersfoort en Wageningen baten ROC’s ook opleidingshotels uit. De Cas Spijkers Academie voor Culinair Toptalent van het ROC in Nijmegen wordt evenmin bedreigd.

      Het kan geen verrassing zijn voor het ROC. De raad van toezicht van het opleidingsinstituut was ernstig verdeeld over het hotelplan, vooral toezichthouder Peter Wilson (ex-Nuon) vond dat de reguliere taken van het ROC te veel zouden lijden onder de financiële lasten van het opleidingshotel. In weerwil van dat zwaarwegende advies zette de raad van bestuur, toen Ankie Verlaan en Hans Schutte, toch door.

      Ook het personeel was verdeeld. Binnen de afdeling Horeca werd het hotelplan elitair genoemd. Onder zware druk van ROC-voorzitter Verlaan en Schutte werd het plan toch doorgezet.

      Al snel na de opening moest extra personeel worden ingehuurd, voor de schoonmaak onder meer, omdat de studenten dat volgens uitbater Stein Groep niet goed deden. “Het liep niet,” zegt een direct betrokkene bij het ROC. “De kamers en de toiletten bleven te vies. Stein was erg ontevreden.”

      Oud-hotelmanager Mike van Kinderen erkent dat er al vanaf het begin extra personeel moest worden ingehuurd. “Het is juist dat studenten onvoldoende berekend waren op hun taken. Oorspronkelijk zouden wij het hotel leiden met acht man vast personeel. Dat bleek onhaalbaar; tien vijftien, man vast personeel was het minimum.” Onder meer voor ‘housekeeping’ zette de Stein Group eigen mensen in. Daarnaast werden uitzendkrachten ingehuurd.”

      Stein Group is een Spaanse hotelexploitant die destijds tophotel Blakes (inmiddels The Dylan) exploiteerde. Het ROC sloot met het bedrijf een exploitatieovereenkomst, waarbij het management van The College in handen kwam van Stein.

      Volgens Van Kinderen heeft Stein meerdere malen bij het ROC aan de bel getrokken. “De uitstraling van het hotel kwam niet overeen met het serviceniveau. Het bedrijf maakte zich zorgen over zijn naam. Het ROC kon zich op die bezwaren onvoldoende inleven. We stonden verder uit elkaar dan de bedoeling was.”

      Horecavoorman Paul Hermanides spreekt zelfs van een conflict tussen ROC en Stein Group. “Wij zijn als Horeca Amsterdam al twee jaar in overleg met het ROC om het niveau te verbeteren. We wisten dat het ROC met Stein praatte over verkoop, maar daar kwam men niet uit. Wij hebben toen als branche aangeboden het hotel over te nemen, dan ben je meteen van alle oneerlijke concurrentie af. Tot we onlangs te horen kregen dat het aan Nedstede was verkocht,” aldus Hermanides, die zegt zich door het ROC ‘in de zeik genomen’ te voelen.

      Vorig jaar bekritiseerden ook de Amsterdamse vijfsterrenhotels het opleidingsniveau van de ROC-scholieren. Volgens de 24 Amsterdamse tophotels worden keukenpersoneel en medewerkers in de bediening opgeleid tot ‘het niveau eetcafé’. “Tachtig procent van de leerlingen eindigt dan ook daar,” aldus een woordvoerder toen. “De rest voldoet vaak niet bij restaurants die dagvers koken. Ook in de bediening is het niveau vaak te laag. Mensen moeten toch basiskennis hebben van de menukaart en de wijnkaart?”

      Hermanides erkent de kritiek vanuit de horeca op het opleidingsniveau van het ROC. “Dat was ook de reden dat wij The College wilden overnemen. Er zijn veel klachten over het personeel dat door het ROC wordt afgeleverd. ”

      Oud-manager Van Kinderen: “In principe is de oorspronkelijke opzet, een tophotel gebruiken om leerlingen op te leiden, niet gehaald.”

      Het ROC zegt zich niet te herkennen in de kritiek en wil geen uitspraken doen over financiële zaken.


      • Incompetent
        “Er zijn veel klachten over het personeel dat door het ROC wordt afgeleverd “.
        Tijd dat het ROC zelf wordt afgerekend op compenties.

Reacties zijn gesloten.